پرداخت آنلاين باتمامی کارتهای عضو شتاب...

پوستر

تعریف و ویژگی های پوستر
تعریف پوستر

به ورقه يا تابلوهايي اطلاق مي شود كه به منظور انتقال صريح ، روشن جالب توجه و ارزان قيمت اطلاعات و يا ترويج طرز فكرها ، ايده ها و ارزشها بكاربرده مي شوند .

پوستر یک اثر چاپ و تکثیر شده از یک موضوع، درباره یک رویداد یا واقعه خاص جهت اطلاع رسانی به قشر گسترده ای از مخاطبین جامعه، ارایه می شود. «پوستر» گونه ای دیگر از زیر مجموعه های هنر گرافیک است با سابقه بسیار قدیمی در تخته اعلان، آگهی دستی، برگه نمایش، باسمه چوبی و جز اینها، ولی از زمان ابداع لیتوگرافی رنگی با ویژگی های جدید (بطور مثال طرح ساده و رنگ بندی تند) مطرح شده است. اگر چه نخستین پوستر انگلیسی در سال 1871 میلادی توسط «فدریک واکر» به روش حکاکی روی چوب تهیه شد. ولی «ژول شره» فرانسوی را باید «پدرهنر پوستر» دانست. سپس «تولوز - لوترک» اهل فرانسه (1864 - 1901 م) تحت تاثیر «ژول شره» و با بهره گیری از با سمه های ژاپنی عرصه تازه ای را در برابر هنر پوستر گشود. «تولوز لوترک» طراح پوستر، با سمه ساز و چاپگر اهل فرانسه، اگر چه وی فقط «سی و دو پوستر» و تعداد کمی آگهی، کتاب و جلد صفحه موسیقی و... طراحی کرد اما نقش مهمی در شکل گیری و تحول طراحی پوستر مدرن داشت. در سال 1891 میلادی اولین پوستر خیره کننده خود را برای مجله langaulue در «مولن روژ» طراحی کرد که بلا فاصله موجب شهرت او شد. پیشگامان این هنر در کوشش های خود برای تلفیق مقاصد هنری و تبلیغی به ضرورت طراحی ساده و قوی پی بردند. در پیش تر از خلق پوستر توسط این هنرمندان، آگاهی دادن خبر توسط تخته ها یی به ابعاد 75×60 و فقط به صورت نوشتاری و قابلیت تک رنگ و یا دو رنگ امکان پذیر بود. حالتی گردن آویز داشت که به مثال پیراهن داخل سر می رفت. قسمتی در جلوی سینه او قرار می گرفت و قسمت دیگر آن به پشت كمر آویخته می شد. در شهر مشغول به قدم زدن می شدند و مردم آن را مطالعه می کردند. پس از جنگ جهانی دوم، هنر پوستر در مراکز تحول اولیه اش (فرانسه - انگلستان - روسیه و آلمان) محدود نماند. به خصوص، لهستان، کوبا، ژاپن و بسیاری از کشورهای «جهان سوم» در این عرصه درخشیده. در ایران نیز از دهه 1960 میلادی، هنر پوستر با آثار «مرحوم مرتضی ممیز» و چند تن از استادان و طراحان گرافیک وارد مرحله تحول جدی خود شد. گرچه هنوز نمی توان از مکتب پوستر ایرانی نمونه های ارزشمندی از هنر خود را ارایه داده اند. برای پوستر نمی توان ابعادی قراردادی منظور کرد ولی جهت نصب بر روی تا بلوهای اعلانات غالباً ابعاد استاندارد 70×50 و یا 100×70 را رقم می زنند. به همین خاطر پوسترها در همه جای دنیا به صورت عمودی تعریف شده است، طراحی بردهای درون شهری جهت نصب پوسترتابع این ابعاد استاندارد است یعنی نسبت چند 50 سانت به طول و چند 70 سانت به عرض. ولی در خصوص پوسترهای فانتزی است این ابعاد بصورت آزاد عمل می شود که امروزه بسیار شاهد آن هستیم. پوستر از جمله متداول ترین نوع ساختار گرافیکی است که معمولاً از دو عامل مهم «پیام» و «تصویر» تشکیل شده است. عملکرد پوستر ارتباط برقرار کردن میان افراد جامعه با موضوع تبلیغ می با شد. در بیشترمواقع حامل پیام و آگاهی دادن یک خبر و اطلاع، بصورتی که بیانگر رویداد در گذشته و یا زمان حال و یا نوید از خبری در آینده باشد.

«پوسترها» به گونه های مختلف تقسیم می شود:

1 - پوستربا عناوین «شناختی» : (مثل پوسترهای بازیکنان فوتبال، معرفی شهرهای دیدنی و... )

 2 - پوستر با مطالب و عناوین «خبری»: (بطورمثال پوستربا عناوین جشنواره ها و سمینارها و... )

3 - پوستر با عناوین «آموزشی و تربیتی»: (مثلا نمایشگاه لوازم آموزشی و کمک آموزشی - پوستر بهداشت و سلامتی)

4 - پوستر با عنوان «فرا خوان و یا دعوت به بازدید»: (مثل فراخوان و یا دعوت به سمینار - فعالیت هنری و... )

5 - پوستر جهت «اطلاع رسانی» : (کمک به مردم محروم و زلزله زده بم - عناوین سیاسی - فرهنگی و... ) .

6 - پوستر با موضوع «اقتصاد و تجارت» : (پوستربرای فعا لیت های تجاری مثل عطرها - پوشاک - فروش فوق العاده محصولات یک موسسه - تبلیغ ساعت های... ) .

با توجه به موارد استفاده از پوستر، گروه سنی و طبقات اجتماعی بیننده، نوع رنگ، فونت نوشتاری، ایجاد فضا و حتی قطع و اندازه پوستر نیز انتخاب می شود.

ویژگیهای پوسترهای همایش (فرا خوان و یا دعوت به بازدید)

با تشکر از همکاران محترمی که جهت ارائه پوستر در همایش سراسری گیاهان دارویی در دندانپزشکی اعلام آمادگی نموده اند ، خواهشمند است برای آماده نمودن پوسترهای خود به نکات زیر توجه فرمایید:

1-     لطفا پوستر در ابعاد ۱۱۰ ×۷۰  سانتی متر به صورت عمودی طراحی گشته و لامینیت شود.

2-     تحویل پوستر ها جهت نصب در محل ویژه در صبح روز همایش و در محل همایش صورت خواهد گرفت.

3-     حضور ارائه دهندگان در زمان مقرر (به هنگام تحویل پوستر به اطلاع رسانده می شود)در کنار پوستر الزامی است.

4-  معیارهای مورد نظر جهت داوری پوستر شامل:انتخاب عنوان مناسب،طراحی مناسب پوستر،کیفیت،تازگی و کاربردی بودن مطلب و تسلط در ارائه توضیحات مناسب توسط ارائه دهنده پوستر می باشد.

ويژگي هاي پوستر

عقيده بر اين است كه هر قدر پوسترها ساده تر تنظيم و ارايه گردد . تاثير بيشتري خواهد داشت . پوسترهاي خوب و موثر ويژگيهايي به شرح زير دارا هستند :

1- پوستر با توجه به هدف و منظور خاصي تهيه شود .

2-يك پوستر خوب بايستي داراي پيامهاي روشن و واضح باشد .

3-بهتر است از رنگهاي زنده و معني داري در پوستر استفاده شود .

4- يك پوستر بهتر است به اندازه كافي بزرگ و جالب توجه باشد .

قبل از اينكه بخواهيم يك پوستر تهيه كنيم بايد به سوالاتي كه ممكن است براي فراگيران بوجود آيد ، جواب داده شود برخي از اين سوالات عبارتند از :

1- چرا بايستي از پوستر استفاده نمود ؟

2-با پوستر چه چيزي را مي خواهيم ارايه دهيم ؟

3-گروه هدف در پوستر چه كساني خواهند بود ؟

4- پوستر در چه محلي نصب خواهد شد ؟

5- براي چه مدت و چند بازار پوستر استفاده خواهد شد ؟

6- چه وقت از پوستر استفاده خواهد شد ؟

انواع پوسترها

پوسترها را مي توان به دو صورت تك نظري و چندنظري تقسيم نمود :

الف ) پوستر تك نظري : ورقه و يا تابلوهايي هستند كه روي آنها جمله اي كه با يك نظر قابل خواندن و نوشتن باشد ، نوشته شده بدون آنكه نيازي به توضيح شفاهي در آن باشد و در حقيقت درك اين پوسترها نياز به هوش و معلومات خاصي نداشته و بيشتر از طريق حواس صورت مي گيرد.

ب ) پوسترهاي چندنظري :براي جلب توجه ، القا ايده و تشويق فراگيران به انجام كار به خصوصي مورد استفاده قرار مي گيرند و مهمترين تفاوتي كه با پوسترهاي تك نظري كه با پوسترهاي تك نظري دارند ، صرف وقت بيشتر براي درك منظور منعكس شده در پوستر هاي چند نظري است . معمولاً پوسترهاي چندنظري مطالب و تصاوير زيادي را در خود جاي مي دهند اين تصاوير ممكن است حالت زنجيرواري را به خود گرفته و بيننده را براي خواندن مطالب و ارتباط بين تصاوير ، مدتي در جلوي خود نگه دارند به همين خاطر ، محل نصب اينگونه پوسترها بايستي اماكني باشد كه توقف فراگيران را در آنها ايجاب كند .

ویژگی های یک پوستر موفق

1-    سادگی

2-    گویایی

3-    جذابیت رنگی

4-    کادر مناسب

5-    ترکیب بندی مناسب فرم و رنگ

6-     وحدت

7-    خلاقیت ویژه

8-    خوانایی در پوسترهای نوشتاری

9-    اجرای مناسب

10-       حروف گذاری مناسب تیترهای اصلی و فرعی ( Layout )

1.سادگی در پوستر: سادگی مقوله است که در اغلب محصولات گرافیک جهت سرعت بخشیدن به درک مفهوم استفاده می کنیم.در پوستر نیز سادگی را با استفاده اعمال خساست در استفاده از فرم و رنگ ایجاد میکند.پرهیز از سادگی سبب بروز گنگی و پیچیدگی در پوستر می گردد.

2.گویایی در پوستر: گویای یعنی با نگاه اولیه به پوستر،کلیت موضوع را دریافت کنیم.در توضیح ساده تر می توانیم بگوییم فضای پوستر نباید بی ربط از موضوع آن باشد.

3.جذابیت رنگی در پوستر: پوستر باید جذاب باشد تا بتواند قابلیت جلب توجه کنندگی را در بر بگیرد.شاید مهم ترین فاکتور جذابیت در پوستر رنگ باشد.طراح پوستر در حیطه موضوع مورد نظر به خوبی می بایست رنگهای جذاب را شناسایی و در پوستر به کار ببرد.

4.کادر مناسب در پوستر: انتخاب کادر مناسب می بایست پیش از طراحی پوستر صورت پذیرد.کادر عمودی کادری است خبری و هر چه کادر باریکتر باشد خبر تند و تیز تر به مخاطب منتقل می شود یا به تعبیری دیگر رسمی ترین و با سلابت ترین کادر در پوستر،کادر عمودی است.کادر افقی کادری است آرام و ساکن که عجله ای برای انتقال پیام ندارد.مضامین داستان گونه،مذهب و طبیعت را می توان در غالب این کادر در نظر گرفت.کادر خشتی یا مربع کادری است دوستانه و دموکراتیک.این کادر برای موضوعاتی همانند صلح ،آشتی و کودکان مناسب است.

5.ترکیب بندی: مناسب فرم و رنگ در پوستر:قرارگیری مناسب عناصر ما در کادر پوستر نیازمند آشنایی طراح با شناخت کادر و کمپوزسیون مناسب است.

کمپوزسیون یعنی ترکیب بندی به جا و مناسب فرم در کادر به نحوی که یک طرح واحد را تدائی کرده و چشم نواز باشد.گروهی از رنگها در کنار یکدیگر جلوه ای زیبا و مناسب دارند.طراح با علم رنگ شناسی خود می بایست به درستی رنگهای مورد نیاز طرح را انتخاب کند.

6.وحدت در پوستر: عدم پراکندگی فرم و عناصر پوستر به نحوی که طرح واحدی را تداعی کنند.

7.خلاقیت ویژه در پوستر: بدین معناست که طرح ما حاکی از ایده ای مبتکرانه و خاص بوده و مخاطب را پس از دریافت آن ایده به وجد آورد.این ایده مبتکرانه عامل جذابیت را در پوستر تقویت کرده و باعث ماندگاری آن می گردد.

8.خوانایی در پوسترهای نوشتاری: اگر پوستر ما به لحاظ ساختار و شکل کلی طرح نوشتاری است.در حیطه فاکتور خوانایی این اهمیت ندارد که نوشتار از چه نوع فرم و یا جلوه های خاصی در طراحی بهره برده است،بلکه این مهم است که نوشتار حاوی غلط املائی در رسم الخط نوشته شده نبوده و مخاطب پس طی ایهام توانایی خواندن آن را پیدا کند.

9.اجرای مناسب در پوستر: اجرای مناسب در طراحی پوستر بدین معناست که طرح نهایی عاری از ضعف و اختلال در اجرا بوده و ایده پوستر به نحو شایسته اجرا شده باشد.بعد از فاکتور خلاقیت ویژه مهم ترین فاکتور اجرای مناسب است.توضیح اینکه طراح گرافیک در واقع طراح ایده است و چه خوب است که اجرای اثر نیز بر عهده خود او باشد،در عین حال ممکن است اجرا در پوستر به اشخاص دیگری محول کند.در فاکتور خلاقیت ویژه به اهمیت ایده ناب به عنوان مهم ترین فاکتور پوستر اشاره شده اما باید این جمله را به خاطر سپرد:یک پوستر که ایده ندارد اما دارای اجرای مناسب و حرفه ای است به مراتب بهتر است از پوستری که ایده ای مناسب دارد،اما اجرای آن ضعیف است.بنابراین طراح گرافیک می بایست با انواع تکنیک ها و نرم افزارهای مختلف اجرایی آشنا باشد.

10.حروف گذاری مناسب تیترهای فرعی و اصلی(Layout): انتخاب فونت یا قلم مناسب با موضوع پوستر،انتخاب رنگ مناسب حروف.(تیتر اصلی و فرعی)چیدمان مناسب در کادر پوستر به نحوی که المان یا طرح اصلی ما در پوستر لطمه نخورد و چه بسا آن را تقویت کند Layoutیا حروف گذاری مناسب می گویند.

موارد زیر در ایجاد حرکت نقش اساسی دارند:

1 - بکار بردن خطوط جهت دار که چشم را هدایت کند.

2 - اضافه کردن تصویری که حرکت را تداعی کند.

3 - گروه بندی عناصر موجود در کار.

این کیفیت از عوامل زیر بدست می آید:

1 - استفاده از اشکال زیر ساختی متناقض در پشت تصویر یا قرار گیری حروف در زیر کار.

2 - استفاده از فضای باز به مقدار زیاد.

3 - استفاده از اندازه و رنگ های متضاد در ایجاد فونت.

4 - ترکیب و ایجاد یک عنصر بزرگتر در تصویر.

5 - تغییر در ایجاد فونت به گونه ای که بتواند در بطن پوستر تاکید و توجه بیشتری را تداعی کند.

6 - جاذبه مخصوص یا یک احساس یا بیان یک عقیده در جهت جذب بیننده و هدایت و حرکت او.

عناصر مهم در طرح یک پوستر:

الف) توازن: ایجاد ارتباط بصری بین عناصر تشکیل دهنده پوستر که به دو صورت می باشد.

1 - توازن سند یا توازن متقارن: که بیشتر بومی و سنتی و به صورت آرامش دهنده می باشد.

2 - توازن غیر سنتی و یا غیر متقارن: در این شیوه از کار تحرک و سر زندگی از ویژگی های این بخش میباشد.

ب) - وحدت: تمام قسمت های پیام رسان باید نوعی یگانگی را نشان دهد، برای رسیدن به وحدت باید به موارد زیر توجه کرد و آن را به کار گرفت.

1 - تداخل بخش های پیام رسان در یکدیگر برای آسان کردن و سیال نمودن یک بخش در بخش دیگر.

2 - استفاده از زمینه پشت کار.

3 - استفاده از زمینه به عنوان یک محدوده یک دست یا فضای خالی (زیر ساخت جهت نشست بهتر کار) .

ج) - حرکت: شکل دادن به اجزاء متشکله باید به گونه ای باشد که بی اختیار نگاه بیننده از یک سو به سوی دیگر همانطور که مورد نظر طراح بوده جذب شود.

د) - تا کید: اختصاص درجات متغیر از اهمیت نسبت به عوامل متعدد تشکیل دهنده پوستر را تأکید می گویند.

اصول تهيه پوسترها

براي تهيه پوسترها ، در نظر گرفتن اصولي كه در ذيل مورد بحث قرار مي گيرند ، به كارايي آنها كمك شايان توجهي را خواهند كرد :

1- حتي المقدور از زبان محلي براي يك منطقه استفاده شود .

2- از علايمي استفاده شود كه حتي براي افراد بي سواد نيز قابل فهم باشند .

3- فقط يك پيام در پوستر گنجانده شود ايده هاي بيش از حد ، باعث سردرگمي فراگيران و شلوغي پوستر مي شود .

4- پوستر بايد خلاصه باشد به اين معني كه بتوان آن را در مدت كوتاهي مطالعه نمود بنابراين حروف بكار رفته بايد خوانا و درشت بوده بطوريكه بتوان آن را از فاصله نسبتاً دور خواند ؛ براي رعايت اين نكته بهتر است كه مطلب را در يك جمله خلاصه نمود . بعضي از متخصصين معتقدند كه كلمات بكار رفته شده در پوستر نبايد از 8 كلمه تجاوز نمايد .

5- پوسترهاي خوب داراي تصاوير زيادي نباشد و تنها شامل طرحهايي باشد كه منظور را بيان مي كنند و در حقيقت پوسترها بايد ساده تهيه شوند .

6-پوسترها بايستي بديع ، جالب و نو باشند . اين مطلب شامل كليه جنبه هاي مربوط به تهيه آن نظير كلمات و جملات ، طرحها و روابط بين عناصر تشكيل دهنده آنها مي شود . بطور خلاصه ، تهيه كننده بايد در فكر پيدا كردن سوژه اي باشد كه تا آن لحظه به فكر كسي نرسيده باشد .

7-پوسترها را مي توان تنها به يك نوشته و يا تيتر خلاصه نمود ؛ اينگونه نوشته ها مدت زيادي در خاطر فراگيران باقي مي ماند . باري اينكه امكان تثبيت بيشتر آنها در خاطره بالا رود ، از طرح و نقاشي و مطالب مندرج در پوستر نبايد فاصله اي وجود داشته باشد و بايد از تصاويري استفاده نمود كه براي ببندگان سريعاً قابل درك باشد و همچنين طرح و شعار پوستر بايستي با فرهنگ جامعه سازگار  باشد .

8-نحوه قرار گرفتن قسمتهاي مختلف پوستر از جمله تيترها و عناوين آنها از جمله متغيرهايي هستند كه در ميزان تاثير برفراگيران دخالت فراوان دارد .

9-رنگها هميشه مبين ايده ها و احساسات بوده و هستند و چنانچه  به طرز صحيحي از آنها استفاده شود ، مي توانند تاثير بسزايي بر روي بيننده باقي بگذارد بنابراين نبايد از رنگها به عنوان تزئين استفاده نمود .

ارزشيابي پوستر

اگر بخواهيم پوسترها را از نظر مطلوبيت آنها دسته بندي كنيم بايستي با توجه به نكات زير به پوسترها امتياز تعلق گيرد :

1- در نظر گرفتن سادگي و تازگي موضوع پوستر

2- صريح و روشن بودن پيام براي همه

3- ايجاد انگيزه براي فراگيران

4- قابل درك و فهم بودن پوستر

5- نحوه تركيب رنگها با يكديگر

6- نحوه هماهنگي اجزا پوست

شما اینجا هستید: خانه خدمات چاپی چاپ پوستر

 

hostarsham